خاویار، سرشار از ویتامین B12 و بسیار مفید برای اسپرم مردان

خاویار، از منابع سرشار و اعجاب انگیز ویتامین B12 می‌باشد. همان ویتامینی که به شدت برای افزایش و تقویت اسپرم در مردان توضیه شده و کاربرد دارد.

در برخی موارد مداخلات پزشکی برای درمان ناباروری در مردان ضروری است، اما بسیاری از زوج‌ها ترجیح می‌دهند که از منابع دارای ویتامین یا گیاهان دارویی برای مقابله با این مشکل استفاده کنند. خاویار به عنوانی منبعی سرشار از ویتامین B۱۲ می‌تواند تعداد اسپرم‌ها را افزایش دهند و نقش موثری در بهبود تحرک اسپرم داشته باشد. اگرچه محققان نیز به طور کامل این مطالعات را تایید کرده اند، اما بد نیست اگر پیش از هر اقدامی حتما با پزشک مشورت کنید.

محققان از سال‌های ۱۹۷۰ میلادی، مطالعه درباره تزریق مکمل ویتامین B۱۲ و تاثیر آن بر تعداد اسپرم‌ها را شروع کردند. براساس گزارش‌های Nutritional Sciences، مطالعات علمی نشان داده‌اند که اگر کاهش تعداد اسپرم‌ها در بدن مردان به‌علت کمبود ویتامین B۱۲ باشد، استفاده از مکمل خوراکی این ویتامین با دوز ۱۵۰۰ میکروگرم یا تزریق آن می‌تواند به نتایج مثبتی منجر شود، که خاویار نیز خود از منابع بسیار غنی این ویتامین حیاتی برای اسپرم مردان است.

محققان این‌طور تصور می‌کنند که کمبود ویتامین B۱۲ باعث آسیب‌های ژنتیکی در سلول‌های اسپرم می‌شود و درنهایت به ناباروری منجر می‌گردد. این‌ که چرا استفاده از مکمل ویتامین B۱۲ در مردانی که دچار کمبود آن نیستند، می‌تواند تعداد اسپرم‌ها را افزایش دهد، ممکن است به این موارد مرتبط باشد: افزایش متابولیسم انرژی در بدن، فراهم کردن منابع بیشتر برای تولید اسپرم، افزایش میزان اکسیژن برای تولید سلول‌های قرمز خون.

همچنین، خواص خاویار برای بانوان نیز مشهود و ثابت شده است؛ ویتامین B12 در بانوان، منجر به افزایش باروری سلول تخمک و کاهش سقط جنین می‌‌شود. برخی مطالعات نشان دادند که کمبود این ویتامین، شانس تخمک گذاری غیر معمول را افزایش داده و در موارد با کمبود شدید منجر به توقف تخمک گذاری شده است.

بازگشت به لیست اصلی