امروزه، دسته ی محدودی از مواد غذایی تحت نام “لوکس” قرار می گیرند. البته غذاهای لوکس بسیار زیادی در جهان موجود است، اما مواد غذایی لوکس بر خلاف غذاها، تولید نمی شوند بلکه از دل طبیعت به دست می آیند. به این دلیل است که یافتن و به مرحله ی استفاده رساندن آن ها بسیار حائز اهمیت است. حال در این میان مواد غذایی متنوعی وجود دارند که زحمت و زمان به دست آوردن آن ها از بقیه ی همدسته های خود بسیار بیشتر اند. این هم لیستی 10 تایی از لوکس ترین مواد غذایی در جهان:

.

.

.

.

.

.

.

.

.

ترافل سفید 

white-truffle-auction

ترافل ها، گونه ای خاص از انواع قارچ ها به شمار می آیند که یکی از لوکس ترین مواد غذایی در این جهان به حساب می آیند. اما ترافل سفید، کمیاب ترین و لوکس ترین قارچ جهان است که عمدتا در ایتالیا به دست می آید. این قارچ‌های بزرگ کە قطرشان بە ۱۲ سانتی متر و وزنشان بە نیم‌ کیلو می‌رسد، زیرزمینی می باشند و برای پیدا کردن‌ شان از سگ‌ های آموزش دیده کمک می‌گیرند.

هر کیلوگرم از این قارچ، قیمتی در حدود 10 هزار دلار دارد!

 

خاویار بلوگا درجه 1

caviar-kaviari

خاویار بلوگا برای تولید در محیط پرورشی به زمانی در حدود ۱۲ سال نیاز دارد و طیف رنگی آن از خاکستری روشن تا خاکستری تیره و حتی مشکی متغیر است. طعم لذیذ و بی نظیر، دانه های درشت و ارزش طبیعی بالا به لحاظ مدت زمان مورد نیاز برای تولید خاویار، از عوامل تفاوت ساز در میان قیمت خاویار بلوگا و بقیه انواع خاویار است.

خاویار سرشار از ویتامین ها، املاح معدنی، پروتئین و چربی است. مصرف آن در پیشگیری از ابتلا به بیماری های التهاب مفاصل، دستگاه گوارش و سرطان های مختلف بسیار موثر است. این ماده غذایی غنی و پر خاصیت، سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ است. بنابراین، برای درمان بیماری های افسردگی و قلبی ـ عروقی بسیار سودمند است.

قیمت این خاویار تا کیلویی 7000 دلار نیز می رسد.

 

هندوانه سیاه ژاپنی

densuke

هندوانه سیاه ژاپنی (معروف به “دانسوکه”) با طعم شیرین‌تر و بافت تردتر و پوست محکم‌تری کە نسبت بە هندوانه‌های معمولی دارد، توانسته است لقب گران‌ترین میوه آسیایی را از آن خود کند.

این‌گونه از هندوانه کم‌محصول است و هر سال حدود ۶۵ عدد از آن برداشت می‌شود کە هر کیلوگرم از آن بیش از ۳هزار دلار قیمت دارد!

 

زعفران ایرانی

15-powerful-spices-that-heal-cancer-diabetes-and-o-20

در دوران قرون وسطی ادویه جات، ارزش بسیار بالایی در مصارف پزشکی و آشپزی داشتند. به طوریکه هرکیلوی آنها، از یک کیلو طلا نیز گرانتر بود. زعفران ایران نیز از گران ترین مواد غذایی طبیعی در جهان است؛
رشته های قرمز رنگ تیره که با عشق خشک می شوند. اگر شما نمونه ارزان قیمت آن را در فروشگاه ها دیدید مطمئن باشید که با زردچوبه آغشته شده است؛ چرا که قیمت این گیاه بسیار بالاست.

هر کیلوگرم از نمونه ی اصل این طلای سرخ ایرانی، بیش از 3000 دلار در بازار های جهانی ارزش دارد.

 

سرکه ی بالزامیک اصل

763223058_98ec560029_z

سرکه بالزامیک اصیل هم یکی دیگر از لوکس ترین مواد غذایی دنیا است. این سرکه باید حداقل ۱۲ سال در بشکه‌های چوبی بماند تا طعم مرغوب خود را پیدا کند. در تهیه این سرکه انگورها را در بشکه ریخته و تحت شرایط خاصی نگهداری می‌کنند و هر سال انگورها را بە بشکه‌های کوچک‌تر انتقال داده تا زمانی کە شربتی غلیظ و تیره رنگ از انگورها بە جا بماند. سرکه بالزامیک اصیل برخلاف نمونه‌های صنعتی آن، طعمی شیرین دارد کە حتی برائ ریختن روی دسر هم مناسب است.

هر بطری آن بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ دلار قیمت دارد.

 

صدف آبالون

abaloneinside

یکی از گرانترین هدایای مورد علاقه امپراتوران کره ای و یکی از هشت گنجینه غذاهای دریایی خشک شده چینی ها، صدف آبالون است. آنچه که صدف آبالون قهوه ای را در ردیف لوکس ترین مواد غذایی و گرانترین ها قرار می دهد، نه رنگ بندی زیبای آن، بلکه در انقراض بودن آن است. با استفاده از این صدف می توان سوشی های بسیار خوشمزه ای را درست کرد.

این صدف بی نظیر که بیشتر به یک تابلوی نقاشی شباهت دارد تا یک نوع غذای دریایی، بیش از 2000 دلار برای هر کیلوگرم ارزش دارد.

 

پنیر الاغ های بلگراد

f7bdb1c73eb1daf67d659c32ccad837b

بله تیتر درست است! اشتباه نخوانده اید. گران‌ترین پنیر جهان محصولی از شیر الاغ است کە توانسته در رقابت با پنیر شیر گاو هلندی جلو بیفتد و گوی سبقت را در مسابقه ی لوکس ترین ها برباید. این پنیر از شیر الاغ‌های بلگراد، پایتخت صربستان بە دست می‌آید و برای تهیه هر کیلوگرم از آن ۲۵لیتر شیر الاغ نیاز است. طعم پنیر الاغ شبیه پنیر بز اما قوی‌تر و کم‌چرب‌تر از آن است.

این پنیر با قیمت ۱۲۵۵ دلار برای هر کیلوگرم بە فروش می رسد!

 

شکلات شوکوپولیه

download

شوکوپولیه نام لوکس ترین و (به گفته ی آن ها که خورده اند) خوشمزه ترین نوع شکلات در جهان است. این شکلات که تنها نماینده ی شیرینی ها در لیست لوکس ترین مواد غذایی است، که باید برای داشتن هر کیلوگرم از آن 5200 دلار هزینه کنید!

 

قهوه ی بلک ایوری

54c78d0028dc6

اگر طرفداران گران‌ترین قهوه دنیا می‌دانستند بلک ایوری محبوبشان دقیقا چطور بە دست می‌آید، شاید برائ پرداخت ۱۱۰۰پوند در ازای هر کیلوگرم از این قهوه کمی تردید می‌کردند! قهوه بلک ایوری کە در شمال تایلند تهیه می‌شود در واقع قهوه عربی است کە طی یک فرایند عجیب بە مرغوب‌ترین قهوه دنیا تبدیل می‌شود. در این فرایند دانه‌های قهوه بە همراه برنج و سبزیجات بە فیل‌ها خورانده می‌شوند و بعد از ۱۵ تا ۳۰ ساعت، از مدفوع فیل بازیابی و وارد چرخه تولید می‌شوند. فرایند پیچیده ی تولید این نوع قهوه، آن ها را در زمره ی لوکس ترین مواد غذایی قرار داده است. این قهوه تنها در تایلند، مالدیو و اوبوظبی بە فروش می‌رسد و یک فنجان از آن، حداقل ۵۰ دلار قیمت دارد. طعم این قهوه بسیار لطیف و فاقد تلخی معمول قهوه‌هاست کە بە سبب شکستن پیوندهای پروتئینی دانه قهوه در مجاورت با اسید معده فیل بە وجود آمده است.

 

چای تیگواینین

most-expensive-tea-in-the-world-tieguanyin-tea_5778193f80bbd

گران ترین چای حال حاضر دنیا یک نوع چای بسیار نادر چینی به نام تیگوانین است که هر کیلوگرم آن ۳۰۰۰ دلار به فروش می رسد (یعنی حدود ۱۵ دلار برای هر فنجان).

بازگشت به لیست اصلی