خاویار اصل و خاویار تقلبی چه فرق هایی دارند؟

این روزها، بسیار پیش می آید که بسته های خاویار اکثرا بزرگی را روی پیشخوان سوپر مارکت محله ی خود میبینیم، با تعجب به آن نگاه می کنیم و با صدایی نیمه گرفته (!) قیمت آن را می پرسیم، و فروشنده هم عددی بین 10 تا 25 هزار تومان را اعلام کرده و چشمان ما 4 تا می شود! چطور ممکن است؟! آیا این خاویار اصلی است؟! تفاوت خاویار دریایی و پرورشی نیز محسوس است و در کیفیت این محصول تفاوت‌هایی دیده می‌شود؛ حالا اگر این خاویار تقلبی نیز باشد، تفاوت‌های آن بسیار بیشتر و محسوس‌تر است. ما در این مقاله قصد داریم این خاویار های بسیار ارزان قیمت را مورد بررسی قرار دهیم.

خاویار های تقلبی، این روز ها اندکی محبوبیت و مشتری برای خود جذب کرده اند و تلاش می کنند تا نامی برای خود دست و پا کنند. البته با عنوان جعلی خاویار اصلی و نه تقلبی. اولین نشانه اصل یا تقلبی بودن این محصول، بسته بندی آن است. بسته بندی خاویار پلمپ شده نشان دهنده اصل یا تقلبی بودن آن است؛ بنابراین در دید اول می‌توانید بسته بندی را بررسی کنید که آیا پلمپ و مهر و موم شده است یا خیر.

خاویار اصل و خاویار تقلبی

خاویار اصل و خاویار تقلبی

در بسته بندی این خاویار ها عموما دیزاین های بچگانه و با طرح ها و رنگ هایی شلوغ و در آمیخته با متون لاتین، روسی و یا ترکی دیده می شود.

خاویار تقلبی را از اصل تشخیص دهید

خاویار تقلبی را از اصل تشخیص دهید

همچنین، معمولا این خاویار های تقلبی بسته بندی و ظرفیت هایی بزرگ تر از سایز های استاندارد و معمول دارند.

برای درک تفاوت کیفی در دیزاین و بسته بندی این محصولات، تصویر بالا را با تصویر زیر مقایسه کنید:

خاویار اصل

خاویار اصل

خاویار تقلبی را از اصل تشخیص دهید

خاویار تقلبی را از اصل تشخیص دهید

از بسته بندی و ویژگی های بصری آن که بگذریم، اولین نکته ی چشمگیر در مقایسه بین خاویار اصلی و خاویار تقلبی، تفاوت عجیب کیفیت دانه ها بود. موردی که ما را به تحقیقات بیشتر وا داشت.

طی تحقیقات تیم باهوخاویار ، ماده ی اولیه ی تشکیل دهنده ی این محصولات “به ظاهر خاویار”، پارافیــــــن بوده و نه تنها ارزش غذایی ندارد، بلکه به شدت برای بدن مضر است! همچنین، طی بررسی مشخص گردید که حتی رنگ این دانه ها نیز مشکی نیست و آن ها رنگ شده اند، و به همین دلیل به هر سطحی رنگ پس می دهند!

خاویارهای اصلی

خاویارهای اصلی

البته تشخیص این قضیه کار سختی نیست و حتی از روی بسته بندی نیز بدون باز کردن، مشهود است. اما نیاز به دقت دارد. زیرا که در برخی دانه ها، زائده های پارافینی هم چنان به محصول چسبیده اند.

خاویار تقلبی و خاویار اصلی

خاویار تقلبی و خاویار اصلی

طعم این محصولات جعلی نیز بسیار با خاویار اصلی تفاوت دارد. دانه ها سفت تر، بی مغز و همچنین فاقد خصوصیت ارتجاعی اند. همچنین طعم خالص خود محصول نیز کوچکترین شباهتی به محصول اورجینال ندارد.

fakecaviar6

لازم به یادآوری مجدد است که این پارافین های خوش رنگ و لعاب، در بسته بندی 100 گرمی به قیمت 25 هزار تومان فروخته می شوند. مراقب بدن خود باشیم.

برای خرید خاویار اصل از بخش فروشگاه باهو خاویار دیدن کنید.

 

بازگشت به لیست اصلی