خاویار از آن دست مواد مغذی و ارزشمند است که در سطح جهانی نیز طرفداران بسیار زیادی دارد. کشور ما از لحاظ کیفیت خاویار، رتبۀ بسیار بالایی داشته و در کشورهای اروپایی، بسیار محبوب است.

از آنجا که خاویار از فواید بسیاری برای بدن برخوردار بوده، خواهان زیادی داشته و ماهی‌های تولیدکنندۀ آن در خطر انقرض هستند، طبیعی است که قیمت به‌نسبت بالایی داشته باشد.

اما برخی اوقات پیش می‌آید که خاویارهایی که اصل نیستند و با عنوان خاویار نارنجی شناخته می‌شوند نیز با همان قیمت بالا به فروش می‌رسند. این موضوع سبب می‌شود افرادی که برای بار نخست خاویار مصرف می‌کنند، مزه اصلی و طعم خاویار را تجربه نکرده و دیگر تمایلی برای خرید آن نداشته باشند.

در واقع خاویار نارنجی به تخم ماهی قزل‌آلا و ماهی‌هایی از این قبیل اطلاق شده و «خاویار اصل و مرغوب محسوب نمی‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ این محصول، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

خاویار نارنجی چیست؟

در پاسخ به این سوال که خاویار نارنجی چیست؟ می‌توان گفت که این خاویار در واقع تخمی است که از ماهی‌هایی چون قزل‌آلا یا سالمون به دست می‌آید و رنگ آن نارنجی یا گاهی اوقات، قرمز است. این در حالی است که خاویار اصل یا خاویار سیاه، از ماهی‌های خاص و کمیابی که قدمت بسیار زیادی هم دارند، به دست می‌آید.

رنگ این نوع خاویار نیز عمدتاً سیاه یا گاهی اوقات، مایل به خاکستری است. شناخت تفاوت این دو نوع خاویار سبب می‌شود که هزینۀ اضافی برای خاویار غیر اصل پرداخت نکنید!

فرق خاویار نارنجی و خاویار سیاه

خاویار نارنجی و سیاه چه تفاوتی با هم دارند؟

همانطور که پیش‌تر هم ذکر شد، تفاوت عمدۀ این دو نوع خاویار، در نوع تولید آنها است. خاویارهای به رنگ سیاه، تخمک‌های بارورنشدۀ انواع ماهیان خاویاری (خانواده تاسماهیان) هستند که زیستگاه بیشتر آنها دریای خزر است. اما خاویارهای به رنگ نارنجی یا قرمز، تخم‌های ماهی‌هایی همچون سالمون یا قزال‌آلا هستند.

در وهلۀ اول، رنگ این دو نوع خاویار می‌تواند ملاک خوبی برای تشخیص اصل بودن یا نبودن خاویار باشد. دیگر فرق خاویار نارنجی با خاویار سیاه، در اندازۀ تخم این دو خاویار است؛ خاویار سیاه اغلب دانه‌های ریزی دارد که اندازۀ آنها از 5/3 میلی‌متر فراتر نمی‌رود.

اما در خاویار قرمز و نارنجی، اندازۀ تخم‌ها اغلب درشت‌تر است و شاید اندازۀ کوچکترین نوع آن، 4 میلی‌متر باشد. همچنین دانه‌های خاویار اصل، حالت چسبنده‌‌ای بین هم نداشته و حلال در آب هم نیستند. مسئلۀ بعدی برای تشخیص این دو نوع خاویار که بسیار هم حائز اهمیت است، تفاوت در مزه و طعم آنهاست.

خاویار اصل، یعنی خاویار سیاه، طعم، مزه و عطر کم‌نظیری دارد که لذت چشیدن آن برای هر کسی خوشایند خواهد بود. اما نوع نارنجی یا قرمز رنگ آن، عطر و مزۀ به خصوصی ندارد و حتی می‌توان گفت که برای برخی افراد، چندان مورد پسند واقع نخواهد شد. همین مسئله سبب می‌شود که در صورت تشخیص ندادن خاویار اصل و خریدن خاویار تقلبی به جای اصل، فرد دیگر رغبتی برای تست دوبارۀ خاویار نداشته باشد.

آیا می‌ توان از خاویار نارنجی به عنوان یک نوع خاویار نام برد؟

از آنجایی که خاویار اصل، تخم به‌دست‌آمده از ماهی خاویاری است، بالطبع تخم ماهی‌های دیگر را نمی‌توان خاویار نامید. منبع تولید تخم ماهی نارنجی نیز ماهیانی چون سالمون و قزل‌آلا هستند. علاوه بر این، گاهی اوقات مشاهده می‌شود که خاویارهای نارنجی رنگی که کاملا ساختۀ دست انسان هستند، در بازار عرضه می‌شوند.

پس حتی خطاب کردن این دانه‌ها به عنوان خاویار نیز چندان درست نیست؛ چرا که به هیچ عنوان خواص و فواید خاویار اصلی را ندارند. به دلیل نداشتن ارزش غذایی بالا، قیمت خاویار نارنجی در بیشتر مواقع بسیار پایین‌تر از خاویار اصل ارائه می‌شود. اما گاهی اوقات نیز از سر سودجویی، قیمت بسیار بالایی برای آن تعیین خواهد شد که در اینجا، فرد خریدار باید هوشیار عمل کند.

خرید خاویار نارنجی

برای خرید خاویار سیاه و نارنجی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

اولین نکته این است که مرکز معتبری برای خرید خاویار ایرانی انتخاب شود. برای این که خریدی مطمئن داشته باشید، می‌توانید به خرید خود را از فروشگاه اینترنتی باهو خاویار انجام دهید و یا با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید تا کارشناسان فروش باهو خاویار شما را برای انتخاب و خرید محصول مورد نظرتان راهنمایی کنند.

نکته دومی که باید به آن توجه کنید، این است که، حتماً یک شناخت نسبی درباره خاویار اصل وجود داشته باشد. به عنوان مثال، خاویار اصل رنگ مشکی یا نزدیک به خاکستری دارد، اندازه آن ریز و تقریبا یکدست است، هیچ چسبندگی بین دانه‌ها به چشم نمی‌خورد و طعم و مزۀ خارق‌العاده‌ای دارد.

اما نوع نارنجی رنگ آن اینگونه نیست! حتی ممکن است دانه‌های آن کاملا به هم چسبیده باشند یا شکل دانه‌ها، منظم و یکدست نباشد. همچنین ویژگی‌های دیگری از این قبیل که در خاویار اصل وجود دارد، در این محصول به چشم نمی‌خورد.

شایان ذکر است که خاویار سیاه، اصل بوده و قیمت زیادی دارد. اما تخم نارنجی رنگ ماهی که در واقع تخم ماهیان غیر خاویاری است، قیمت پایین‌تری دارد. بنابراین توجه داشته باشید که تخم نارنجی رنگ ماهی را با قیمت خاویار باکیفیت و مرغوب خریداری نکنید.