به‌نظرتان مصرف خاویار نحوهٔ سرو خاصی داشته و این شیوه روی طعم آن اثرگذار است؟ شاید عجیب به‌نظر برسد اما پاسخ این سوال مثبت است. طبق تجربهٔ طرفداران این خوراکی لذیذ، بهتر است خاویار در کنار نان تست یا کراکرهای بی‌نمک سرو شود. این بهترین نحوهٔ سرو خاویار است؛ البته برخی از افراد برای چشیدن طعم واقعی و دست نخوردهٔ خاویار ترجیح می‌دهند آن را مستقیماً از قوطی اصلی بیرون آورده و میل کنند.

یک وعده غذای کامل خاویار در حدود 2 اونس یا حدود دو قاشق غذاخوری است. هر چند طعم دلپذیر آن، وسوسه کننده است اما بهتر است بیشتر میل نشود زیرا خوردن بیش از 60 گرم در یک وعده، می‌تواند فواید آن را به ضرر برای بدن‌تان تبدیل کند.

بهتر است خاویار را نجوید، زیرا طعم واقعی آن را از دست خواهید داد؛ نحوهٔ درست میل‌کردن خاویار به این صورت است که باید با زبان خود دانه‌های خاویار را لمس کنید و چربی کره‌ای مانند آن را به خوبی بچشید.

خاویار چگونه تهیه می شود؟

علاقه‌مندان به خاویار معتقدند بهترین روش سرو خاویار خوردن آن بدون افزودن هیچ‌گونه مخلفات و ترکیبات اضافه‌ای است. اما در عین حال تزئیناتی با خامهٔ ترش، سبزیجات تازه، پیاز خردشده و تخم‌مرغ‌های آب پز خرد شده می‌تواند بر طعم خاویار تأثیر بگذارد. اما اینکه آن را با چه بخوریم یا نخوریم بیشتر به سلیقهٔ افراد بستگی دارد.

 • اگر احساس می‌کنید طعم خاویار خیلی تند است، طعم آن را با افزودنی‌های گفته‌شده متعادل کنید.
 • خاویار معمولا روی نان تست همراه با کمی کره یا بدون کره و کراکر یا نان بدون نمک آماده می‌شود.

نحوه سرو خاویار

خاویار به صورت پخته سرو می شود یا خام؟

خاویار هرگز پخته نمی‌شود؛ بلکه فرآوری می‌شود. فرآوری خاویار، بهترین شیوهٔ نگهداری از این خوراکی ارزشمند است؛ زیرا طعم آن را تغییر نمی‌دهد و آن را برای مدت طولانی‌تری تازه نگه می‌دارد. بنابراین خاویار به صورت خام خورده می‌شود که در این حالت نرم، تازه و همراه با طعمی بی‌نظیر است.

بهترین دما برای سرو خاویار چقدر است؟

اولین چیزی که باید بدانید این است که بهترین روش‌های سرو خاویار به طور سنتی، به تنهایی، سرد و ترجیحا در ظرف غیرفلزی است.

 • خاویار را نباید به شکل منجمد یا گرم مصرف کرد.
 • هرگز خاویار را در دمای اتاق برای مدت زمان طولانی نگه‌داری نکنید زیرا باعث از بین رفتن طعم و عطر واقعی آن می‌شود.
 • معمولا کاسهٔ حاوی خاویار را در یک ظرف یخ می‌گذارند؛ این بهترین نحوه سرو خاویار است که به شما کمک می‌کند تا آن را در دمای مناسب نگهداری کنید و بتوانید از طعم واقعی آن لذت ببرید.

بهترین وعده برای سرو خاویار کدام است؟

گفته می‌شود بهترین زمان مصرف خاویار وعدهٔ شام است. اگر تصمیم دارید از خاویار به‌عنوان جزئی از یک غذای دیگر استفاده کنید، ممکن است بر تجربهٔ طعم و چشایی شما از خاویار تأثیر منفی بگذارد. بنابراین توصیه می‌کنیم آن را به عنوان پیش غذا که یک روش سنتی سرو خاویار است، مصرف کنید.

آیا طریقه مصرف انواع خاویار با یکدیگر متفاوت است؟

خاویار یک غذای لذیذ است که از تخم ماهیان خاویاری وحشی که در دریای خزر و دریای سیاه زندگی می‌کنند، به دست می‌آید. خاویار معمولا سرد سرو می‌شود، با این حال، بسته به نوع آن، طرز تهیهٔ خاویار متفاوت است.

 • خاویار بلوگا را می‌توانید با ماهی آزاد دودی، خامهٔ ترش، بلینی روسی، پیاز و فلفل سیاه میل کنید.
 • خاویار آسترا را می‌توان با نان بریوش، کره و خامهٔ تازه مصرف کرد.

شیوه سرو خاویار

چه مواد غذایی همراه خاویار سرو می شوند؟

خوراکی‌ها و طعم‌دهنده‌های رایج برای سرو خاویار شامل لیمو ترش، خامهٔ ترش، خامهٔ تازه، تخم‌مرغ پخته شده – زرده و سفیده به طور جداگانه خردشده باشد – و پیاز چرخ‌شده است. برخی اوقات، خاویار روی یک پنکیک کوچک به نام بلینی سرو می‌شود.

اگر خواهان طعم واقعی خاویار تازه هستید، آن را بدون هیچ‌گونه خوراکی دیگری میل کنید.

در چه غذاهایی می توان از خاویار استفاده کرد؟

 1. روش اول: خاویار بلوگا را می‌توانید با ماهی آزاد دودی سرو کنید. برای این کار روی بلینی (نوعی پنکینک روسی) مقدار کمی خامهٔ ترش قرار دهید. سپس روی آن یک تکه ماهی آزاد دودی بگذارید و نصف قاشق از خاویار بلوگا، مقداری پیازچهٔ خردشده و کمی فلفل سیاه به آن اضافه کنید.
 2. روش دوم: در یک روش دیگر برای مصرف خاویار، ابتدا نان‌های بریوش را با کره داخل ماهیتابه برشته کنید و سپس روی آن کمی خامهٔ تازه بریزید و خاویار آسترا را روی آن قرار دهید.
 • به طورکلی می‌توانید خاویار را روی پیتزا، ماکارونی، چیپس سیب‌زمینی، تخم‌مرغ، پیاز یا سیب‌زمینی سوخاری‌شده بریزید و مصرف کنید.
 • در این نحوه سرو خاویار باید دقت داشته باشید که خاویار پخته نمی‌شود و فقط به عنوان تزئین روی غذاها ریخته می‌شود.

نحوه نگهداری از خاویار به چه صورت است؟

خاویار یک ماده غذایی حساس است که به سرعت فاسد می‌شود، بنابراین برای حفظ طعم آن باید به درستی نگهداری و سرو شود. در این بخش به چند نکتهٔ مهم برای نگهداری خاویار اشاره کرده‌ایم:

 1. نکتهٔ اول: هرچند خاویار بسیار سریع فاسد می‌شود اما یک قوطی یا شیشهٔ خاویار پلمپ شده، تا چهار هفته تازه می‌ماند؛ اما پس از باز شدن بهترین زمان مصرف خاویار در حدود 3 روز است.
 2. نکتهٔ دوم: دمای اید‌ئال برای نگهداری خاویار ۱- تا ۲- درجهٔ سانتیگراد است. معمولا فضای یخچال‌ها به این دما نمی‌رسند، بنابراین باید خاویار را در سردترین قسمت، یعنی فریزر یا کشوی پایینی قرار دهید.
 3. نکتهٔ سوم: خاویار را می‌توان منجمد کرد، اما بر طعم و بافت آن اثر نامطلوبی می‌گذارد؛ اما اگر به هر دلیلی نمی‌توانید خاویار خود را در مدت زمان معین مصرف کنید، بهتر است آن را داخل فریز قرار دهید.
 4. نکتهٔ چهارم: خاویار خود را در یک ظرف دربسته فریز و حتما ظرف را پر کنید تا فضای خالی روی خاویارها باقی نماند.
 5. نکتهٔ پنجم: توجه داشته باشید که خاویار منجمد را باید چند روز قبل از سرو داخل یخچال قرار دهید تا یخ آن باز شود. این کار از آسیب رساندن به پوست خاویار جلوگیری می‌کند.
 6. نکتهٔ ششم: پس از باز شدن درب قوطی، برای نگهداری خاویار در یخچال آن را در یک ظرف پلاستیکی قرار دهید تا کمترین تماس را با هوا داشته باشد.
 7. نکتهٔ هفتم: زمانی که قوطی خاویار را از یخچال خارج می‌کنید، ابتدا آن را ده دقیقه در دمای اتاق قرار دهید و بعد قوطی را باز کنید.
 8. نکتهٔ هشتم: می‌توانید خاویار را در داخل کاسه‌های کوچک یا مستقیماً از داخل قوطی مصرف کنید. در هر صورت قراردادن یخ خردشده در ظرف حاوی این خوراکی خوش‌طعم، به طولانی شدن طراوت آن کمک زیادی می‌کند.

ظرف سرو خاویار

ظروف سرو خاویار معمول چه جنسی هستند؟

خاویار را باید خیلی سرد در یک کاسهٔ غیرفلزی که درون یک کاسهٔ بزرگتر پر از یخ قرار داده شده سرو کنید. خاویار در دمای کمتر ۱- درجه یخ نمی‌زند، بنابراین می‌توانید آن را در یخچال نگهداری کنید و نگران یخ‌زدگی نباشید.

برای بهترین نحوه سرو خاویار، ظروف شیشه‌ای، چوبی، پلاستیکی یا ظرف‌های سنتی ساخته شده از مروارید و طلا را می‌توانید بسته به شرایط و سلیقهٔ خود انتخاب کنید. از سرو خاویار در ظروف فلزی خودداری کنید، زیرا ممکن است طعم فلز به آن بدهد.

قاشق‌های مناسب برای خوردن خاویار نیز قاشق‌های مرواریدی، چوبی یا حتی در برخی از موارد استخوانی هستند. در نحوه مصرف خاویار در کتاب‌های قدیمی، سنتی‌ترین ظروف برای سرو و چشیدن این غذای لذیذ، ظروفی از طلا یا قاشق مروارید است.

سخن پایانی

ما در این مطلب به بررسی نحوه سرو و شرایط درست نگهداری این خوراکی لذیذ صحبت کردیم که رعایت آنها می‌تواند تجربه لذت بخشی را از مصرف خاویار به شما بدهد. ما در مجموعه باهو خاویار با رعایت نکات بهداشتی و استفاده از بهترین امکانات سعی داریم تا تجربه‌ای شیرین از خرید و مصرف خاویار و دیگر محصولات غذایی لوکس را برای شما عزیزان فراهم کنیم.

شما می‌توانید برای خرید هر یک از محصولات ذکر شده در این مطلب و همچنین برای خرید انواع خاویار وحشی و پرورشی به بخش فروشگاه اینترنتی باهو خاویار مراجعه کنید و با مقایسه محصولات با یکدیگر، محصول مورد نظر خود را با بهترین کیفیت و به سادگی تهیه کنید.